Kopiowanie danych z karty SD na dysk twardy bez użycia komputera

W niniejszym tekście opiszę, jak przenosić zdjęcia i filmy z karty SD na przenośny dysk twardy bez użycia komputera. Pozwala to na wygodne backupowanie i archiwizację mediów na wakacjach, wycieczce lub w innych sytuacjach, w których noszenie laptopa byłoby niewygodne lub narażało go na uszkodzenie.

Pomysł opiera się na spostrzeżeniu, że nowoczesne telefony z Androidem mają złącze USB 3.1 o przepustowości dziesiątek megabajtów na sekundę. Są też wyposażone w kontroler USB (tzw. host mode, inaczej USB-OTG), co oznacza, że mogą kontrolować urządzenia peryferyjne takie jak czytnik kart czy dysk.

Aby zrobić kopię bezpieczeństwa zawartości karty SD z aparatu lub kamery, będziemy potrzebować następujących elementów:

Kluczowe elementy to oczywiście hub i dedykowany kabel USB z rozgałęzieniem, wszystko inne z reguły już mamy. Czemu nie wziąć “zwykłego” kabla USB OTG? Talerzowy dysk twardy potrzebuje podczas rozruchu prądu o natężeniu dochodzącym do 1 Ampera, czyli więcej, niż może bezpiecznie dostarczyć telefon. W opisywanym rozwiązaniu użyjemy kabla USB z dodatkową linią zasilającą, dzięki czemu dysk będzie zasilany z powerbanka.

Linki w tekście prowadzą do chińskich sklepów dx.com i aliexpress.com, w których z powodzeniem kupuję od wielu lat.

Podłączanie sprzętu

Konfiguracja powinna być zestawiana w następującej kolejności:

  1. Podłączamy hub USB do telefonu
  2. Wkładamy kartę pamięci do huba (osobne porty na SD i MicroSD, czytnik jest zgodny z kartami TF/SD/SDHC/SDXC o rozmiarze do 128 GB
  3. Podłączamy powerbank do kabla micro-USB z rozgałęzieniem
  4. Podłączamy dysk twardy do kabla micro-USB z rozgałęzieniem
  5. Podłączamy kabel micro-USB 3.1 do niebieskiego portu w hubie USB

Jeśli najpierw połączymy wszystkie urządzenia peryferyjne i całość podepniemy do telefonu, wówczas hub może zadziałać jak ładowarka USB-C i ładować telefon prądem z powerbanka – karta SD i dysk twardy pozostaną niewidoczne. Jeśli wszystko poszło jak należy, w pasku systemowym powinniśmy widzieć dwie ikony “trójzęba” reprezentujące obie pamięci masowe.

Czasem tryb USB OTG jest domyślnie wyłączony – na obrazku poniżej ekran ustawień z telefonu OnePlus 3, opcję trzeba aktywować ręcznie.

Dzięki miernikowi upewniamy się, że prąd do zasilania dysku twardego jest faktycznie pobierany z powerbanka a nie z telefonu.

Konfiguracja oprogramowania

Pliki najłatwiej przenieść między kartą SD a dyskiem twardym przy użyciu dowolnego menedżera plików, polecam wygodny i przyjazny program Astro. Jedyna trudność pojawi się przy pierwszej próbie zapisu, będziemy musieli nadać tej aplikacji uprawnienia do zapisu zaś ekran do tego służący nie jest zbyt intuicyjny.

Sekwencja działań jest następująca:

  1. Nawigujemy do odpowiedniego katalogu na karcie SD, wybieramy pliki do skopiowania
  2. Nawigujemy do docelowego katalogu dysku twardego, zatwierdzamy lokalizację
  3. (tylko za pierwszym razem) Nadajemy aplikacji uprawnienia do zapisu na dysku klikając następujące przyciski

Prędkość transferu danych

Na telefonie OnePlus 3, z dyskiem WD MyPassport Essential oraz kartą SDXC Toshiba class 10 (40 MB/s) dane były transferowane ze średnią prędkością około 8-10 MB/s. Oznacza to, że ważący półtora gigabajta plik z 10 minutami filmu z kamery Mobius2 (Full HD, 60 fps, H.265) zostanie skopiowany w nieco ponad 3 minuty.

W przypadku kamer rejestrujących obraz 4K należy spodziewać się, że filmy będą kopiowane mniej-więcej tyle, ile wynosi ich czas trwania. Laptop z wbudowanym czytnikiem kart byłby 2-3 razy szybszy, no ale coś za coś – tu nie potrzebujemy laptopa w ogóle.

Dodatek: podłączanie wariometru przez hub Tutuo

Informacja przydatna paralotniarzom – przy użyciu huba USB Tutuo i programu GpsDump można zgrywać do telefonu tracki z popularnych wariometrów. Ja korzystam z Flymastera B1 i jestem w stanie wysłać zapis przelotu na XCPortal w ciągu kilku minut od lądowania.

Zastrzeżenia

Powyższa konfiguracja zadziałała u mnie, ale nie musi zadziałać u ciebie. Wszystko podłączasz na własne ryzyko. Pamiętaj, że tanie chińskie produkty bywają wadliwe i mogą być przyczyną awarii. Tekst zawiera linki afiliacyjne. Mogę zostać nagrodzony, jeśli kupisz wskazane produkty.